Dominika - wersja robocza

Warunki naturalne.

Dominika ma powierzchnię 754 km². Pod względem geologicznym jest najmłodszą z wysp na Morzu Karaibskim. Ma około 26 mln lat, jest wyspą pochodzenia wulkanicznego. Leży na dwóch przeciwległych płytach tektonicznych. Dominika ma 47 km długości i 29 km szerokości. Na wyspie znajdują się najwyższe góry we wschodniej części Karaibów, z najwyższym szczytem Morne Diablotins, o wysokości 1447 m.n.p.m. Góry działają jak magnez na deszcz, który jest źródłem wody dla domniemanych 365 rzek na Dominice. Około 40% mocy wytwarzanej jest przez energetykę wodną.

Na wyspie występuje wiele wodospadów. Najbardziej popularnym jest Trafalgar Falls, oddalony około 8 km od Roseau, stolicy kraju. Są to 2 wodospady, jeden nazywany jest ojcem, drugi matką. Wyższy wodospad ma około 65 metrów wysokości. Można je podziwiać ze specjalnej platformy widokowej. Spadając tworzą naturalny basen, gdzie turyści często cieszą się chłodną kąpielą. Znajduje się on na terenie parku narodowego Morne Trois Pitons.

W obszarze tym znajduje się także bulgocące jezioro Boiling Lake - drugie pod względem wielkości, gorące jezioro świata. Temperatura na brzegach wynosi od 82 do 92 C, na środku przekracza stan wrzenia. Jezioro spowite jest parą. Obecnie nikt dokładnie nie wie, jak jest głębokie. Jezioro zmienia się w czasie i jest aktywne. W roku 1988 na pewien czas przestało wrzeć. Ma ono 60 metrów szerokości. Nie ma bezpośredniej drogi do jeziora Boiling Lake. Trasa wymaga przewodnika, podróż w 2 strony trwa około 6 godzin, a średni koszt to ok. 40$.

Na terenie parku znajduje się także Emerald Pool - naturalny basen, połączony z wodospadem, oraz wiele jezior termalnych, stanowiących naturalne SPA.

Na Dominice panuje klimat tropikalny. Średnia temperatura waha się od 26°C w styczniu, do 32 °C w czerwcu. Na najwyższych szczytach może być ona niższa o 13°. Wyspa położona jest w regionie huraganów, które często uderzają z niszczycielską siłą.

Ok. 65% powierzchni wyspy zajmują lasy. Najczęściej spotykanym drzewem jest gommier, drzewo guma, z którego niegdyś ludność na wyspie budowała kajaki. Narodowym kwiatem Dominiki jest bwa kwaib. Na całym świecie kwiat ten spotkamy tylko na Dominice. Rośnie on rozproszony, wzdłuż całego zachodniego wybrzeża. Kwiaty kwitną od lutego, do kwietnia, czasem nawet do czerwca. Po rozkwitnięciu, umierają jednak po kilku dniach. Od uznania go kwiatem narodowym z naturalnych miejsc występowania trafił także do wiosek górskich i na wybrzeże wschodnie. Na wyspie rośnie ponad 1 000 gatunków roślin kwiatowych. Z owoców tropikalnych spotkać możemy pomarańcze, grejpfruty, mango, awokado, papaje, czy ananasy.

Na głębokich wodach, obok zachodnich wybrzeży wyspy spotkać można walenie oraz delfiny. Widywane wieloryby mają około 25 metrów długości. Najczęściej pojawiają się w miesiącach od października do marca. Na wyspie żyje 55 gatunków motyli, 160 gatunków ptaków, 5 gatunków węży, żadne nie są jadowite, ale na węża boa lepiej uważać :). Z większych ssaków spotkamy aguti, oraz manicou - zwierzę, wyglądem przypominającego szczura. Na wyspie występują także będące jeszcze niedawno, kulinarnym przysmakiem duże i głośne żaby, nazywane popularnie przez ludność "górskimi kurczakami" :). Obecnie ich liczba spadła i są one pod ochroną. Na całym świecie występują tylko na Dominice i na Montserrat.

Ze 160 gatunków ptaków, na stałe na wyspie swoje gniazda ma 59, w tym dwa endemiczne i zagrożone gatunki papug: Sisserou oraz Jaco. Papuga Sisserou jest narodowym ptakiem Dominiki. Drugie najważniejsze wyróżnienie narodowe na wyspie to Sisserou Award. Papuga pojawia się na fladze, oraz godle kraju, a także np. na krajowych znaczkach pocztowych. Na Dominice mieszka od kilkuset tysięcy lat. Dorosłe papugi mają wysokość około 50 cm, ważą 900 gram. Obecnie gatunek jest pod ochroną, niegdyś pióra ptaka wykorzystywano do dekoracji, papuga była także popularna wśród myśliwych i kolekcjonerów w XIX wieku. Będąc w niewoli potrafiła przeżyć swoich porywaczy, żyje bardzo długo, ponad 70 lat :). Kiedy papugi tego gatunku wybiorą sobie partnera są mu wierne na całe życie. Drugiej połówki, szukają tylko gdy ich partner umiera. Jeśli jednak są już stare, często do końca życia pozostają same, nie jako w smutku po śmierci. Na Dominice istnieją specjalnie wyznaczone rejony, gdzie można obserwować papugi. Główne skupisko Sisserou znajduje się w parku narodowym, wokół najwyższego szczytu wyspy, Morne Diablotin.

Historia.


Pierwsi mieszkańcy Dominiki, zwani Ortoroid, na wyspę przypłynęli kajakami z Ameryki Południowej, ponad 3000 lat p.n.e., do nawigacji używając żagli i wioseł. Mieszkali i żyli na Dominice przez ponad 2500 lat. Następnie wyspą władała ludność Arawak, oraz wojownicze plemię Carib.

Dominika była ostatnią z wysp karaibskich, która została skolonizowana przez Europejczyków. Krzysztof Kolumb odkrył ją 3 listopada 1493 roku. Nazwę nadał wyspie od dnia tygodnia w którym na nią trafił, z włoskiego Doménica, znaczy niedziela. Wcześniej przez Carib, była ona nazywana Waitukubuli.

Skolonizować wyspę, jako pierwsi chcieli Hiszpanie. Jakkolwiek ich próby podbicia Dominiki oraz wprowadzenia chrześcijaństwa nie powiodły się. Wielu misjonarzy zginęło, kilku ludność Carib przetrzymywała jako zakładników. Hiszpanie nie byli w stanie pokonać tubylców na nierównym terenie. Zniechęceni brakiem złota, obawiając się wojowniczej ludności zrezygnowali z kolonizacji.

Następnie wyspę próbowali podbić Francuzi, z podobnym skutkiem oraz Brytyjczycy, którzy zmniejszyli liczebność Carib, tak w walkach, jak i nieświadomie przez sprowadzenie chorób na które Ci nie byli odporni, zmuszając ich z powrotem do ucieczki do Ameryki Południowej. W 1660 roku rządy Francji i Wielkiej Brytanii ustaliły, że Dominika oraz St Vincent pozostaną terenami neutralnymi. Zasoby wyspy, a szczególnie drewno wprowadziły jednak rywalizację między leśnikami z obu krajów. 

W roku 1715 na wyspie zaczęły powstawać pierwsze stałe osady francuskie. W 1727 roku na Dominice mieszkało już około 50 rodzin i powstał pierwszy francuski sklep. Francja utworzyła prymitywny rząd i oficjalnie ogłosiła Dominikę swoją kolonią. Brytyjczycy zaatakowali wyspę w roku 1761, po roku przejmując nad nią kontrolę. 

W trakcie następnych kilkunastu lat panowanie obu państw na Dominice ulegało zmianom, Francuzi odbili wyspę z pomocą ludności miejscowej w roku 1778, która dzień przed walką upiła żołnierzy brytyjskich, a armaty zapchała piaskiem :) 

Po 4 latach Brytyjczykom udało się wziąć rewanż, jednak w czasie walk zbiegło wielu niewolników. Nigdy nie pokonali oni Anglików, ale do roku 1815 poczynili im wiele szkód. Przed atakiem Brytyjczyków, Dominikę nawiedziły dwa huragany, oraz pożar, które zdziesiątkowały obszar. Kolejne próby Francuzów nie przyniosły już powodzenia i Dominika ostatecznie pozostała kolonią brytyjską.


...


Kultura.



Wyspa jest mieszanką kultur. Francuskie nazwy miejscowości, posiadają także angielskie odpowiedniki. Afrykańskie obyczaje, mieszają się jako część kultury kreolskiej z tradycjami europejskimi. Wpływy rastafariańskie są silne. Oficjalnym językiem jest angielski, jakkolwiek ludność porozumiewa się także w języku kweyol, gwarze opartej się na języku francuskim. 87% ludności pochodzi z Afryki. Na specjalnym obszarze na wyspie, cały czas mieszka także ponad 2 tys. potomków plemienia Carib. Na Dominice żyje około 25 osób mających powyżej 100 lat. Każdego roku, każda wioska ma swoje własne święto, połączone z tańcami, śpiewem i tradycjami ludowymi. Bardzo ważne miejsce w świadomości obywateli Dominiki odgrywa rodzina. Na tyle ważne iż, np. rządowe plakaty ostrzegające o przemycie narkotyków, na drugim i trzecim miejscu jako czynniki odstraszające wymieniają więzienie i możliwość utraty życia, natomiast na pierwszym miejscu – odłączenie się od rodziny :) 

Religia.

75% ludności Dominiki to chrześcijanie, z czego ponad 60% stanowią katolicy. Dni święte w chrześcijaństwie, takie jak Wielki Piątek czy Boże Narodzenie to także święta państwowe. Przez wzgląd na szacunek kraju dla religii świętem państwowym są także dwa święta, obchodzone w kościele Ewangelickim, do którego należy 18% obywateli, a są to Dzień Narodowej Pokuty, oraz Dzień Poświęcenia. Szkoły publiczne uczą religii chrześcijańskiej, jako części programu swego nauczania. Każdego dnia uczniowie odmawiają poranną modlitwę, jakkolwiek dzieci które nie są chrześcijanami, nie są zmuszane do przyłączenia się. Każdego roku na Dominice obchodzony jest Karnawał Katolicki. Trwa on 3 dni i kończy się w Środę Popielcową.Udział bierze w nim większość obywateli, także innych wyznań. W tym czasie organizowany jest konkurs calypso, odbywają się parady karnawałowe i przyjęcia.

Na Dominice praktycznie nie spotyka się doniesień o nadużyciach społecznych lub braku tolerancji, opartych na przynależności religijnej. Na lekką dyskryminację uskarżają się jedynie Rastafarianie, zwłaszcza w zatrudnieniu oraz szkołach. Narzekają także, iż marihuana jest integralną częścią religijnych ich rytuałów, jednak rząd zakazał jej stosowania, w tym do celów religijnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz