czwartek, 15 listopada 2012

Malediwy


Malediwy.

Malediwy to archipelag blisko 1200 wysepek położonych na Oceanie Indyjskim, z czego zamieszkanych jest około 200. Według wielu są to najpiękniejsze wyspy świata. Archipelag osadzony jest na 26 atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, ciągnącym się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód. 80% Malediwów położonych jest na wysokości nie przekraczającej 1 m n.p.m. Średnia temperatura powietrza wynosi 27 °C. Na Malediwach występuje klimat równikowy wybitnie wilgotny. Stolicą Malediwów jest Male. Dzień Niepodległości obchodzony jest 26 lipca. Malediwy uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii w roku 1965.


Podział wysp

Dokonując podziału Malediwów, rozróżnić należy resort islands - wyspy, które są resortami dla turystów (jest ich ponad 100), picnic islands - wyspy na które można wybrać się na piknik lub by się poopalać, sexy beaches - mikro wysepki, oraz czwarty typ - wyspy na których mieszkają rdzenni mieszkańcy Malediwów (na nich można zatrzymać się w guesthousach). Warto pamiętać, że na Malediwach obowiązuje zakaz opalania się w bikini. Jeśli chcemy powygrzewać się na słońcu, a nie zatrzymaliśmy się w resorcie, tylko odwiedzamy czyjś guesthouse należy wybrać się na picnic island.

Będąc w konkretnym pensjonacie wycieczki może nam zorganizować jego ekipa. Wybierając się z właścicielami innego guesthouse'u należy liczyć się z tym, że właściciel Waszego się zdenerwuje, a czasem Ci inni mogą Was po prostu nie zabrać. Wycieczki łódką na inne wyspy to różny koszt - 10/40$, zależny od odległości i tego ile zbierze się osób.

Ogólnie 26 atoli podzielonych jest na 21 jednostek administracyjnych: 20 atoli administracyjnych i miasto stołeczne Male. Każdy z atoli administrowany jest przez naczelnika nominowanego przez prezydenta państwa.

Gospodarka / język

Głównym źródłem dochodu na Malediwach jest turystyka. W przypadku pobytu nieprzekraczającego 30 dni wiza na Malediwach nie jest wymagana. Wpływy z turystyki wynoszą ok. 28% PKB. Ponad 90% przychodów podatkowych pochodzi z należności celnych oraz podatków związanych z turystyką.
Rupia malediwska. Nominał 10 MVR.


Drugim wiodącym sektorem jest rybołówstwo. Rolnictwo to uprawa głównie palmy kokosowej, drzewa chlebowego i bananów. Przemysł jest bardzo słabo rozwinięty. Walutą obowiązującą jest rupia malediwska, generalnie w użyciu jest też dolar amerykański. Płatności w resortach i pensjonatach możemy regulować za pomocą kart kredytowych. Bankomaty znajdziemy w Male.


Językiem urzędowym jest dhivehi.  Ze względu na oddalenie poszczególnych wysp język może się nieco różnić na każdej z nich, zwłaszcza kiedy mieszkańcy używają lokalnego dialektu. W powszechnym użyciu jest język angielski, który jest językiem wykładowym w malediwskich szkołach. Ponieważ Malediwy stały się popularnym kierunkiem dla turystów z Włoch i Niemiec w niektórych resortach znaczna liczba pracowników jest w stanie płynnie porozumieć się również w tych językach.

Co wyjątkowego spotkamy na Malediwach i dlaczego powinno się je odwiedzić w najbliższej przyszłości ?


Każdego roku Malediwy odwiedza około miliona turystów. Przejrzyste, turkusowe wody Oceanu Indyjskiego i rafy koralowe przyciągają miłośników nurkowania i amatorów snorkelingu (nurkowania powierzchniowego). W 1998 roku El Nino, ciepły prąd morski zniszczył część tamtejszych raf, doprowadzając do masowego blaknięcia korali. Najpiękniejsze rafy znajdują się, na samym południu Malediwów na Addu Atol. Każdy resort na Malediwach posiada szkółkę nurkowania. Rasdhoo Atoll jest najlepszym miejscem, by zobaczyć rekina młota. Powszechnie spotykany jest rekin wielorybi, największa ryba świata. Możemy nurkować obok niego bezpiecznie, żywi się wyłącznie planktonem. W każdej lagunie pływają małe, przyjazne rekiny. W resortach i pensjonatach często organizowane są wycieczki, których celem jest obserwowanie delfinów. Atrakcją jest bogactwo lokalnej muzyki i tańca. Jedną z najbardziej popularnym form muzycznych jest spektakl przy akompaniamencie wielkich bębnów, zwany Bodu Beru. Między wyspami możemy przemieszczać się za pomocą air taxi, a więc hydroplanu. Latają one co dzień do godziny 17. Choć czasem z jednej wyspy można zanurzając się tylko po kolana przejść samemu przez ocean na drugą :) Piaszczyste plaże i średnia temperatura - 27 stopni potrafią zachęcić niemal każdego.







Co jednak istotne jeśli ktoś marzy o odwiedzeniu Malediwów, warto by wybrał się tam w jak najbliższej przyszłości. Naukowcy przewidują bowiem, że do końca tego wieku poziom morza podniesie się o 60 cm, co oznacza zalanie większości z 1200 wysp archipelagu, których średnia wysokość wynosi zaledwie 90 cm :(

Państwo to od lat zwraca się do największych i najpotężniejszych krajów świata o pomoc w ograniczaniu efektu cieplarnianego. Prezydent Mohammed Waheed Hassan zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu przeznaczonego na zakup terenów dla swoich 400 tys. obywateli. Zainteresowanie budzą tutaj przede wszystkim tereny Australii, ze względu na dostępność dużych połaci ziemi. Na przyjęcie wyspiarzy są gotowe również Indie oraz Sri Lanka, kulturowo zbliżone do Malediwów.

Wybierając się na Malediwy warto dobrze się spakować. Zakupy w supermarkecie na Malediwach są niemożliwe. Są tam tylko małe sklepy, w których wybór jest niewielki. Ale przede wszystkich warto zabrać ze sobą kremy do opalania, okulary słoneczne czy te do nurkowania, gdyż wszystkie te rzeczy na miejscu są niestety sporo droższe.

Wypoczynek w resortach.

Niewiele krajów na świecie ma taki wybór luksusowych resortów. Mając do dyspozycji większy budżet możemy wynająć domki na wodzie. Zaprojektowane, wykonane z drewna, ze schodami do oceanu, z osobistym lokajem (zwanym popularnie "man Friday", lub "villa host"). Niektóre z łazienką na otwartym powietrzu i z basenem, który pozwoli się ochłodzić, czy zmyć sól po kąpieli w morzu. Bardzo często wyspy z domkami na wodzie zamieszkują nowożeńcy.

Bungalow na wodzie.


Rezerwując pobyt w resorcie na lotnisku jesteśmy odbierani przez przedstawiciela ośrodka, opiekuna. Zazwyczaj na czas trwania pobytu zostaniemy poproszeni o przekazanie biletu lub paszportu, co na Malediwach jest normalne. Jeżeli przybędziemy po zmroku, noc najczęściej musimy spędzić w hotelu na lotnisku lub w Male. Po zachodzie Słońca Air Taxi nie przeprowadza już lotów, a transfer łodzią motorową o później porze raz jest dostępny, raz nie. Niektóre ośrodki mają tylko jeden rodzaj pokoi, o nazwie Superior, Deluxe czy Super Deluxe, co może być jednak łudzące. Większe i nowsze ośrodki dysponują kilkoma rodzajami od Superior Garden Villas po Deluxe Over-Water Suites.

Zatrzymując się w resortach, przed wyborem warto skontaktować się telefonicznie, zadając istotne pytania o ofertę i warunki. Wiele stron internetowych resortów na Malediwach nie jest aktualizowanych od momentu pojawienia się w sieci. Odwiedzić warto strony internetowe centrum nurkowych, mogą one oferować zniżki przy dokonaniu rezerwacji przed przyjazdem. Zakochani powinni pamiętać, że przez wzgląd na islam na Malediwach nie mogą się formalnie pobrać, jednak może się to w przyszłości zmienić. Można zorganizować ceremonię, warto sprawdzić specjalne pakiety na stronach internetowych. Jeśli podróż na Malediwy jest podróżą poślubną, rocznicą, prezentem na urodziny warto to zgłosić, ponieważ resorty często mają przygotowane niespodzianki na różne okazje. Jakkolwiek niektóre z nich wymagają, np. potwierdzenia ślubu dokumentem, ponieważ oszustwa w tym zakresie są notoryczne :).

Kluby muzyczne i życie nocne na Malediwach praktycznie nie istnieją. Najbardziej imprezowym ośrodkiem wydaje się być Club Med Kani z barem all-inclusive i dyskoteką.

Jeśli wybieramy się na Malediwy z dziećmi ważny jest wybór ośrodka. Większość kurortów narzuca limit na liczbę dzieci. Komandoo Island Resort nie akceptuje pobytu dzieci poniżej 6 lat, W Retreat & Spa poniżej 12. Tylko niektóre ośrodki mają opiekunki do dzieci, lub specjalne kluby zabaw.

High-season na Malediwach przypada na miesiące grudzień/marzec. Podróżujący indywidualnie za pokój 1-osobowy muszą zapłacić specjalny dodatek (single-person supplement). Możliwe są dostawki w pokojach, ich ceny są różne, stały jest podatek za łóżko wynoszący 8$/dzień. Dla dzieci w wieku 2 lat i młodszych zazwyczaj płatny jest tylko on. Większość ośrodków do ceny pokoju dolicza 10% opłaty jako napiwek dla personelu, 6% - generalny podatek od obrotu wprowadzony w 2012 roku, oraz 8$ podatku za łóżko. W niektórych ośrodkach zdarza się, że ceny zmieniają się z tygodnia na tydzień. Szczytem sezonu jest okres Boże Narodzenie-Nowy Rok. Więcej turystów pojawia się w okresie styczeń/marzec oraz lipiec/sierpień. Są też okresy specyficzne jak Chiński Nowy Rok, czy dla gości z Bliskiego Wschodu koniec Ramadanu.

Czas wolny.

Każdy ośrodek na czas wolny oferuje dla swoich gości wiele atrakcji, od nurkowania, przez windsurfing po sesje yogi. Przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić pełną ofertę. Np. jedynym resortem, który w swojej ofercie posiada możliwość gry w golfa jest Kuredu Island Resort na wyspie Lhaviyani. Budowa drugiego pola golfowego na Malediwach jest obecnie w planach. Inna unikatowa atrakcja to na przykład podwodne SPA w resorcie Huvafen Fushi.

W czasie wolnym możemy wybrać się na łowienie ryb. Wyprawy na morze odbywają się o poranku, zachodzie słońca oraz w nocy. Łodzie z resortów często wyposażone są w technologię radarową pomocną do połowu, choć większy urok wydają się mieć wyprawy organizowane małymi łodziami przez ekipy guesthousów.

W kwestii nurkowania ośrodki nurkowe są w każdym resorcie na Malediwach.Większość dwa razy dziennie organizuje wyprawy z akwalungiem i zazwyczaj co najmniej jedną wycieczkę na snorkeling. Wszystkie ośrodki charakteryzuje wyjątkowo wysoki standard bezpieczeństwa, regulowany przez surowe prawo. Większość ośrodków ma wybrane w pobliżu nie mniej niż 10 miejsc do nurkowania i są one odwiedzane z rotacją.

Popularną rozrywką są zabiegi SPA, z ogromnym wachlarzem propozycji, od mnóstwa rodzajów masaży, zabiegów kosmetycznych, po akupunkturę i tradycyjne zabiegi malediwskie. Gabinety są praktycznie w każdym resorcie, nawet tym budżetowym. Jedyne w swoim rodzaju jest podwodne SPA w Huvafen Fushi, gdzie podczas masaży możemy obserwować przez szklane ściany pływające obok ryby :)

Najbardziej popularnymi resortami dla surferów są  Chaaya Island Dhonveli i Adaaran Select Hudhuran Fushi. Popularność tego sportu rośnie na Malediwach w ciągu ostatnich lat. Idealna okolica z dobrymi warunkami, która jest mniej odwiedzana to atol Meemu. Większość resortów ma swoje centra sportów wodnych, oferujące między innymi kajaki, narty wodne, możliwość uprawiania kite-boardingu (odmiana windsurfingu, gdzie zamiast żagla używa się latawca) czy wakeboardingu (pływania na desce, przy jednoczesnym trzymaniu się liny zaczepionej do łodzi lub będącej na wyciągu).

Atrakcją dla turystów może być również rejs safari. Jego koszty zaczynają się od około 100$ / dzień + ok 60$ za wyprawę nurkową. Jest to połączenie nurkowania i podróży po okolicach. Płynąc jachtem pasażerowie mogą odwiedzić pobliskie wyspy. Przeciągając często materac na pokład śpiąc pod gwiazdami :) Na Malediwach działa około 80 łodzi oferujących takie rejsy.

Nurkowanie.

Malediwy są ulubionym miejscem wielu nurków z całego świata. Kursy nurkowania nie są tutaj droższe niż w innych krajach. Jeśli chcemy uczyć się nurkowania na Malediwach najlepiej część teoretyczną i tą w basenie odbyć w Polsce, by na miejscu nie tracić czasu, siedzieć w pokoju i oglądać kurs na dvd. Przy takim przygotowaniu, mając certyfikat o przebytej już części kursu możemy go skończyć w 2 dni. Certyfikaty na Malediwach zazwyczaj wydawane są przez PADI, najbardziej znaną na świecie organizację zrzeszającą centra nurkowe i instruktorów nurkowania.












Widoczność w wodach na Malediwach jest znakomita. Spotkać tu można rekiny, jakkolwiek nie atakują one ludzi. Do ataku dojść może tylko wtedy, jeśli poczują one zagrożenie. Ich przyjacielskość jest na Malediwach legendarna :) Istnieje również duża szansa na spotkanie ogromnych stworzeń morskich - mant, czy rekinów wielorybich, a więc największych ryb świata, osiągających długość około 13 metrów przy masie 15 ton. Można je zobaczyć, np. wokół atolu Nihandhe. Przemierzając atol Laamu mamy szansę na spotkanie delfinów, a nawet płetwali błękitnych. Nurkując na Malediwach możemy natknąć się także na wraki statków. Co ciekawe niektóre z nich zostały zatopione celowo, aby zapewnić atrakcję.

Temperatura wody waha się zazwyczaj w graniach 27/30 stopni. Pianka dla komfortowego nurkowania jest jednak często stosowana. Kombinezon adekwatny to 3 mm, 5 mm używa się dla głębszych nurkowań lub liczby większej niż raz dziennie. Koszty nurkowania zaczynają się od około 40$, droższe są nurkowania nocne. Zaoszczędzić można kupując np pakiet 10 nurkowań (ceny od około 300$). Zaleca się, aby nie nurkować 24 godziny przed lotem. Wysoki sezon przypada na miesiące styczeń/kwiecień.

Pierwszym krokiem do zobaczenia podwodnego świata jest snorkeling, czyli nurkowanie powierzchniowe. Barwy ryb i koralowców są lepsze w płytkich wodach, ponieważ woda absorbuje światło. Poniżej 5 metrów kolory stają się nieco mniej ostre. Do snorkelingu wystarczy maska z rurką, jeśli chcemy dodatkowo płetwy.

Niezwykłe zjawisko - morska iskra.

Morska iskra. Kuredu Island Resort.

Jeśli mamy szczęście możemy na Malediwach zaobserwować jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk na świecie - morską iskrę. Piękny i rzadki widok zawdzięczamy glonom Noctiluca Scintillans. Zjawisko widoczne jest na plaży po zachodzie Słońca. Do pojawienia się niebieskiej iskierki dochodzi w wyniku bioluminescencji mikro planktonu (najmniejszego stworzenia w morzu) w kontakcie z innym obiektem. Iskierka zapala się w chwili, gdy plankton dotyka ziarenek piasku. Fale morskie potrafią oświetlić tak na brzegach całą wyspę :) Fenomenu tego doświadczają także często nurkowie, podejmujący nurkowania nocne.


Kuchnia na Malediwach.

Mas huni. Lokalne malediwskie śniadanie.
Kiedyś rzadkością było by lokalne przysmaki gościły w resortach. Obecnie wiele ośrodków raz w tygodniu urządza malediwskie grille, nawet jeśli kuchnia nie jest całkowicie regionalna :) Najczęszczym daniem głównym jest świeży pieczony tuńczyk z curry, ryżem i roshi (lokalnym przaśnym chlebem). Mniej powszechne jest malediwskie śniadanie - tuńczyk, cebula, kokos i chili, spożywane z roshi. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się lokalna herbata.

Śniadania zazwyczaj podawane są w formie bufetu. Popularne są omlet, świeże owoce, dania z ryżem, curry, tosty. W podobnej formie można zamówić obiad i kolację. Na dłuższą metę posiłki mogą okazać się monotonne. Na wyspach są jednak zazwyczaj przynajmniej dwie restauracje, gdzie serwuje się dania z karty. Na Kurumbie jest ich aż 8.

W sztuce kulinarnej widać wpływy Indii, Arabii Saudyjskiej, krajów Afryki oraz Dalekiego Wschodu, z którymi Malediwy utrzymywały kontakty handlowe. Lokalne jedzenie jest często gorące i ostre. Najbardziej typowym daniem jest garudia, zupa z suszonych i wędzonych ryb, często spożywana z ryżem i chili. Jeśli do jedzenia na Malediwach ktoś używa ręki, to tylko prawej, lewa uważana jest za nieczystą. Po daniu głównym wielu mieszkańców Malediwów żuje betel - składa się on z orzecha arekowego zawiniętego w liście pieprzu betelowego.

Zatrzymując się poza resortami ceny żywności na poszczególnych wyspach są zbliżone do cen w Polsce. Kształtują się one przykładowo na następującym poziomie - lody - 0,5 $, shake owocowy - 2$, danie główne od - 2/4 $, kolacja w formie bufetu - 7$.

Dlaczego na Malediwach mieszkańcy nie mają psów ? Słów kilka o religii.

Religią obowiązującą na Malediwach jest islam. Kwestię tą reguluje konstytucja kraju. Obywatele są sunitami. Jest to jeden z trzech głównych odłamów islamu. Stanowią oni 75-90% wszystkich muzułmanów. Obywatele Malediwów, którzy zrzekną się religii tracą obywatelstwo. W związku z istniejącym prawem istnieje wiele zakazów, którym podporządkować muszą się również odwiedzający wyspy turyści. Zabroniony jest wwóz na teren kraju przedmiotów innego obrządku religijnego niż islam. Tak więc nie możemy zabrać ze sobą Biblii, a łańcuszki należy nosić zakryte.

Na Malediwach całkowicie zabroniony jest też alkohol. Co niektórzy próbują przemycić coś w bagażu, w butelkach z wodą mineralną. Ale i to raz przechodzi, raz nie - tak bardzo na lotnisku celnicy trzepią :) Jeśli coś %-owego zostanie znalezione w bagażu zostaje skonfiskowane przez służby celne i będzie do odbioru podczas odlotu. Na lotnisku w Male znajdują się informacje, że za przemyt alkoholu możemy trafić do więzienia. Kupić alkohol i napić się czegoś mocniejszego możemy tylko na wyspach, które są resortami dla turystów. Ceny to jednak ok 5$ za piwo 0.33l, czy 12$ za drinka (wódka z colą). Wybór alkoholi w resortach jest niewielki, w pakietach all-inclusive zazwyczaj dostępne są piwa niemarkowe. W niektórych resortach można spotkać takie marki, jak Heineken czy Carling. Kilka resortów posiada swoje piwnice, gdzie przechowywane są wina. W Reethi Rah głęboko poniżej wyspy na gości i specjalne okazje czeka około 8 tysięcy butelek wina. Ceny są jednak bardzo wysokie. Poza resortami turystycznymi na Malediwach alkohol jest całkowicie nielegalny, ale jest taka luka w malediwskim prawie - nie można pić tylko na wyspie, jak odpłynie się kawałek łódką to proszę bardzo :)

Jedynymi osobami, którzy mogą mieć na wyspach psy są celnicy. Posiadanie psów jest zabronione. Kwestię tą reguluje Koran. Pies uważany jest za zwierzę nieczyste. Istnieje przekonanie, że anioł nigdy nie odwiedzi domu, w którym jest pies. W Koranie opisana jest historia, w której podczas jednej z podróży Mahometa pogryzł pies, a rany były poważne. Wylizał je kot i uzdrowił proroka, przez co koty są przez muzułmanów lubiane. Czasem pies jest uważany za wcielenie diabła, czarne psy utożsamia się z dżinnami. Uznaje się tylko psy przeznaczone do ochrony i polowań. Dlatego dopuszczone jest by pomagały w pracy celnikom. Jeśli jakiś przedmiot domowego użytku zostałby polizany, lub dotknięty przez psa trzeba go 7 razy umyć, używając za pierwszym razem piasku.

Kolejnym nieczystym zwierzęciem jest świnia.Zabrania się jedzenia wieprzowiny. Nie można jej też ze sobą przywieść na Malediwy. Dlaczego nie wolno jeść akurat wieprzowiny, nie wiadomo, prawdopodobnie ma to źródło w judaizmie.

Będąc na Malediwach warto pamiętać o tym, że weekend jest tam w piątki i soboty. Przy czym dniem świątecznym jest piątek. Piątek jest dla muzułmanów odpowiednikiem chrześcijańskiej niedzieli. Zamknięte będą wówczas banki, sklepy i biura. W sobotę mogą pracować, jednak w skróconych godzinach. W piątki przez wzgląd na modlitwy godziny podawania posiłków w hotelach mogą zostać przesunięte.

3 komentarze:

  1. Istny raj na ziemi. Na pewno warto odwiedzić to miejsce... Co do turystyki w Polsce to może wam się przydać ofertą od https://migostalboats.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Malediwy to jest idealne miejsce na wybranie się na wakacje marzeń. Dla tych, którzy chcą zaznać luksusu polecam ofertę od biura podróży, które dopasowuje wakacje do Twoich potrzeb https://www.instyletravel.pl/swiat/ocean-indyjski/malediwy/

    OdpowiedzUsuń