Śpiew i taniec.
Bodu Beru. |
Literatura.
Pierwsze malediwskie skrypty pochodzą z roku około 1600, jakkolwiek większość mitów i opowieści przekazywanych było drogą ustną i dopiero niedawno pojawiły się w druku. Fabuła wielu opowieści skupia się na magii i czarach, inne przedstawiają zły wpływ chciwości, pożądania, jakkolwiek niektóre są zdecydowanie dziwne oraz przygnębiające i nie nadają się na bajki dla najmłodszych na dobranoc :) Księgarnie w Male oferują dość duży wybór lokalnej literatury w przekładzie na język angielski. Większość opowieści to legendy o przeszłości pokryte wpływem islamu.
Malarstwo.
Na Malediwach nie ma tradycji historycznej jeśli chodzi o malarstwo. Pojawiło się ono wraz z ruchem turystycznym na wyspach. Obrazy zaczęły pojawiać się w pokojach hotelowych oraz w niewielkiej ilości być dostępne na sprzedaż. Najczęściej przedstawiają one plaże i krajobrazy przyrody. Malediwy są krajem muzułmańskim, w islamie powszechne jest odrzucenie sztuk plastycznych, przedstawiających istoty żywe. Lokalni znani malarze to Eagan Badeeu, Ahmed Naseer, Hassan Shameem.
Lakiernictwo.
Praca lakierników na Malediwach od setek lat tworzyła sztukę, która przetrwała historię. Od czasów starożytnych stosowane były techniki do tworzenia i zdobienia wazonów, pudełek z biżuterią, następnie sprzętów kuchennych. Przedmioty te często stanowiły prezenty dla monarchów. Wzory to zazwyczaj motywy kwiatowe, z czerwonym wykończeniem na czarnym tle (najczęściej tworzone na podstawie wzorów chińskiej ceramiki). Produkcja stała się rentowym zajęciem chałupnczym szczególnie na wyspach Eydhafushi i Thulhaadhoo, na Baa Atoll.
Biżuteria.
Meble.
Undholi. |
Malediwy posiadają 2 unikalne meble. Pierwszy to undholi, tradycyjna malediwska huśtawka. Zwykle w postaci dużej, drewnianej ławki, czasem siatki. Wersją statyczną jest joli, z miejscem dla 3,4 osób. Wcześniej meble te były wykonywane z włókien kokosowych i drewna, obecnie bardziej powszechne są stalowe rurki, a jeśli siatki, to z tworzywa sztucznego.
Dywany.
Architektura.
Maty
podłogowe tkane z naturalnych włókien spotkać można na wielu wyspach
Malediwów, te najbardziej znane to maty thundu kunaa, wykonywane na
wyspie Gadhdhoo w atolu Gaaf Dhaal. Ta forma sztuki była zagrożona, od
zniknięcia uratował ją wzrost turystyki. Jeden z duńskich naukowców w
roku 1970 opisał wiele technik tkackich, zauważając jednocześnie iż dużo
wzorów tradycyjnych nie było plecionych od 20 lat. Zbieranie materiałów
i tkanie mat może trwać kilka tygodni. Obecnie rośnie uznanie dla tej
formy sztuki oraz zainteresowanie nią przez zagranicznych kolekcjonerów.
Architektura.
Utheemu Palace. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz